Pielęgnacja skóryZasady czyszczenia i konserwacji mebli

Meble ze skóry naturalnej należy szczególnie chronić i regularnie konserwować przeznaczonymi do tego środkami.

Elementy z drewna i pilśni naturalnej, nie powinny być czyszczone przy pomocy środków chemicznych w sprayu, gdyż może to uszkodzić ich powierzchnię. Należy je czyścić przy pomocy lekko wilgotnej szmatki a tak oczyszczoną powierzchnię należy niezwłocznie osuszyć suchą szmatką. Podobnie postępuje się w przypadku powierzchni mebli z laminatu.

Sposoby czyszczenia:

  • powierzchnie lakierowane zarówno te matowe jak i z połyskiem, należy czyścić tylko suchą, miękką szmatką,
  • powierzchnie tapicerowane odkurzaczem z miękką szczotką
  • powierzchnie ze skóry naturalnej miękką, lekko zwilżoną szmatką
  • powierzchnie z eko skóry miękką szmatką lekko nawilżoną wodą z niewielka ilością mydła

Wszystkie środki czyszczące należy stosować zgodnie z przeznaczeniem, zasadami i instrukcją ich producenta.

 


 Pokrowiec materaca
Pielęgnacja i konserwacja mebli ze skóry

Ochrona i pielęgnacja mebli skórzanych

Zarówno skóra naturalna jak i eko skóra posiadają warstwę ochronną, jednak stosowanie do ich czyszczenia nieodpowiednich środków takich jak kremy, czy spraye zawierające naftę, alkohol, amoniak czy rozpuszczalniki, może spowodować zniszczenie i zmiany koloru skóry.

Skórę należy czyścić w zależności od intensywności jej używania a każde świeże zabrudzenie należy usuwać natychmiast za pomocą suchej szmatki.

Meble ze skóry naturalnej gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych, termicznych czy chemicznych (wynikających z niewłaściwego czyszczenia), także naturalnego zużycia jak np. marszczenia, czy wyciągania się skóry na siedziskach. Bezproblemowe, wieloletnie użytkowanie mebli skórzanych, gwarantuje tylko stosowanie profesjonalnych produktów do pielęgnacji skór oraz podstawowych zasad pielęgnacyjnych. Tylko atestowane preparaty, przeznaczone wyłącznie do skór naturalnych dają pewność prawidłowej ich pielęgnacji. Skóra jest materiałem naturalnym, który jako materia organiczna reaguje na wpływ otoczenia zewnętrznego. W garbarni skóra poddawana jest skomplikowanym procesom obróbki, które pozbawiają ją jej zdolności regeneracji. Dlatego podczas preparacji wykorzystywane są substancje nawilżające, których zadaniem jest nadanie skórze miękkości i elastyczności. Jednak podczas eksploatacji, substancje te wyparowują pozostawiając skórę bez ochrony przed szkodliwymi czynnikami takimi jak zmiany temperatury, wilgotności a przede wszystkim soli, która zawarta jest w pocie ludzkim. Meble skórzane narażone są na działanie szkodliwych czynników jak temperatura otoczenia (nasłonecznienie, grzejniki), a także soli zawartych w pocie ludzkim. Sól oraz temperatura mogą powodować przesychanie skóry, co skutkować może jej stwardnieniem i popękaniem zwłaszcza w miejscach często eksploatowanych i narażonych na kontakt ze skórą ludzką lub włosami. By meble ze skóry naturalnej długo zachowały swoje właściwości i piękno, należy je regularnie poddawać zabiegom konserwującym. W zależności od intensywności użytkowania mebli, powinno się je konserwować dwa do czterech razy w roku. Ważne jest również, by powstałe podczas eksploatacji intensywne zabrudzenia usuwać na bieżąco, stosując do tego specjalne środki do jej pielęgnacji.

Zaleca się wykonanie pierwszego zabiegu konserwującego zaraz po kupnie mebla. Zmniejsza to ryzyko trwałego zaplamienia i ułatwia kolejne czyszczenia. Ważne jest to, by meble skórzane odkurzać każdego tygodnia. Zalecane jest odkurzanie na sucho (ściereczką przyciągającą kurz) lub szmatką nasączoną odpowiednim preparatem. Podczas czyszczenia należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca narażone na częstą eksploatację i mające kontakt z ludzką skórą i włosami. Po każdym czyszczeniu skóry, by zapewnić jej ochronę, należy użyć specjalnego kremu konserwującego nakładając go na całą powierzchnię mebla miękką szmatką, zachowując szczególną uwagę na miejsca często eksploatowane oraz mające kontakt z ludzką skórą i włosami. Taka konserwacja, w przypadku powstawania zabrudzeń, chroni skórę przed jej zniszczeniem.

Meble ze skóry ekologicznej do ich czyszczenia należy używać wyłącznie miękkiej szmatki oraz roztworu szarego mydła i letniej wody. Tego typu skóry nie należy dopuszczać do nadmiernego zabrudzenia. Gwarancji producenta nie podlegają zabrudzenia, które powstały wskutek kontaktu z przedmiotami zawierającymi aktywne barwniki.

 


Sypialnia
Rodzaje skór

Nubuk miękka skóra, wykończona od strony lica po jego uprzednim oszlifowaniu polerującym. Jego powierzchnia jest aksamitna i przypomina zamsz.

Skóra anilinowa najwyższej jakości skóra, nie wymagająca poprawek, która farbowana jest aniliną. Zazwyczaj jej wierzchnia warstwa nie jest zabezpieczana, więc szybko chłonie wilgoć, co powoduje jej ciemnienie. Jest ona ciepła w dotyku i posiada wyjątkowa strukturę.

Skóra ekologiczna tkanina poliestrowa pokryta warstwą polichlorku winylu. Wierzchnia warstwa tego materiału posiada taką fakturę, by przypominała skórę.

Skóra gładka"madras" powszechnie stosowana w meblarstwie. Może ona być zarówno matowa, jak i z połyskiem. Jest ona barwiona jednym pigmentem i zabezpieczona przed ścieraniem specjalnymi lakierami impregnacyjnymi, co chroni ją przed zniszczeniem.

Skóra pull-up skóra woskowana, której wierzchnia warstwa zabezpieczona jest specjalistycznymi woskami lub tłuszczami. Wymaga ona pielęgnacji, specjalnie do tego przeznaczonymi środkami. Swym wyglądem przypomina skórę bycast. Odróżnienie ich, jest jednak możliwe poprzez lekkie przerysowanie twardym przedmiotem. Na skórze pull-up widoczny będzie ślad, niezauważalny przy skórze bycast.

Skóra bycast wykończona jest zabezpieczającą wierzchnią warstwę folią poliuretanową.

Skóra antyczna dwubarwna widać na niej dwa odcienie. Efekt ten, uzyskuje się dwoma sposobami. Pierwszym z nich jest naniesienie drugiego koloru, drugi z kolei, polega na specjalnym przecieraniu pigmentu. Przed ścieraniem skóra ta zabezpieczana jest specjalnym lakierem, co nadaje jej dodatkowy połysk.

 


Sypialnia
Otrzymywanie skór

By otrzymać skórę, materiał wykorzystywany do produkcji mebli, musi być ona uprzednio odpowiednio przygotowana. Procesy, które pozwalają na uzyskanie takiego materiału to:

Garbowanie jego celem jest zatrzymanie procesu rozkładu. Garbowanie polega na związaniu ze sobą przy pomocy tzw. garbnika kolagenów, czyli włókien skóry, aby zatrzymać gnicie, jakie zachodziłoby w skórze jako substancji organicznej. Najbardziej popularne są dwa sposoby garbowania, a mianowicie z wykorzystaniem soli chromu lub garbników roślinnych. Większość skór meblowych otrzymywana jest na skutek garbowania chromem, jest to metoda szybsza i tańsza, jednak skóra poddana takiej obróbce wymaga specjalnego czyszczenia i pielęgnacji.

Rozdwajanie wygarbowana skóra grubości ok. 4-5 mm jest rozdwajana, w wyniku czego otrzymujemy tzw. dwoinę. Dwoina przetwarzana jest tak samo jak skóra licowa, jednak kolageny w dwoinie są bardziej luźne, a co za tym idzie, mniej odporne na działania mechaniczne. W związku z tym do produkcji siedzisk i oparć mebli skórzanych nie stosuje się dwoiny.

Korekta skóry naturalne posiadają ślady, które wcześniej miało zwierzę. Niektóre typy skór je dopuszczają, niektóre z kolei wymagają większej ingerencji. Skóry, które nie są poddawane korekcie, podlegają następnym etapom wykańczania powierzchni. Te, w których wymagana jest korekta, szlifowane są w niektórych miejscach, by wyrównać lub uzupełnić ewentualne braki w ich powierzchni. Pigmentacja, tłoczenie lica i zabezpieczenie powierzchni uprzednio przygotowane skóry są wstępnie barwione na kilka podstawowych kolorów. Pozwala to na późniejsze naniesienie dowolnej barwy. W przypadku, gdy skóra była korygowana, poddawana jest procesowi wytłoczenia nowego lica. Tłoczenie lica pozwala na uzyskanie na skórze dowolnej faktury. Następnie skóry poddawane są zabezpieczeniu powierzchni przed działaniem czynników zewnętrznych przy pomocy impregnatów i lakierów.

 


Sypialnia
Sposoby usuwania plam z mebli skórzanych

Przystępując do czyszczenia plam z mebli skórzanych, należy pamiętać, by robić to możliwie jak najszybciej, gdyż świeże zabrudzenia usuwa się o wiele łatwiej i skuteczniej. Stosując do wywabiania plam środki chemiczne wywołujące reakcje, należy starannie usunšąć środek czyszczący, w przeciwnym razie mebel może ulec uszkodzeniu.

Sposoby usuwania poszczególnych rodzajów plam:

Atrament plamę należy usunąć jak najszybciej, nim zdąży zaschnąć. Trzeba ją jak najszybciej spłukać i użyć detergentu. Można ją również wyczyścić szmatką nasączoną sokiem z cytryny i salmiakiem.

Barwniki takie plamy należy natychmiast spłukać zimną wodą, a następnie wyczyścić detergentem. Jeśli nie można jej w ten sposób usunąć, należy użyć alkoholu metylowego, np. spirytusu, po czym przetrzeć zaplamione miejsce najpierw wilgotną, a później suchą ściereczką.

Błoto należy poczekać aż plama wyschnie, wyszczotkować ją i przetrzeć detergentem.

Buraki należy je natychmiast wytrzeć mokrą ściereczką a w plamę wetrzeć detergent i wypłukać.

Curry i inne kolorowe przyprawy plamę należy namoczyć rozcieńczoną benzyną do czyszczenia.

Czekolada resztki należy zeskrobać i przetrzeć zaplamione miejsce wilgotną ściereczką. Pozostałe plamy spróbować usunąć proszkiem do prania lub wywabiaczem do plam.

Dezodorant należy usuwać wywabiaczem do plam, można użyć też salmiak, następnie usunąć resztki wilgotną ściereczką.

Długopis można go usunąć przecierając plamę kwaśnym mlekiem lub sokiem z cytryny, następnie resztki usunąć wilgotną ściereczką.

Dżem należy usuwać przecierając plamę wilgotną ściereczką, można także użyć detergentu.

Ekskrementy należy je namoczyć na pół godziny w roztworze boraksu. Następnie przetrzeć detergentem i wilgotną ściereczką.

Flamastry takie plamy należy usuwać szarym mydłem lub roztworem gliceryny, resztki usuwać alkoholem metylowym, po czym przetrzeć wilgotną ściereczką.

Guma do żucia miejsce zabrudzone należy obłożyć kostkami lodu i wykruszyć gumę do żucia. Pozostałości czyścić alkoholem metylowym lub benzyną do czyszczenia i przetrzeć wilgotną ściereczką.

Herbata zaplamione miejsce należy namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Resztki wyczyścić alkoholem metylowym i przetrzeć wilgotną ściereczką.

Jaja należy usuwać detergentem i wilgotną ściereczką.

Kawa plamę należy przecierać ciepłym roztworem detergentu. Następnie wyczyścić alkoholem metylowym.

Ketchup plamę przecierać rozcieńczonym detergentem a następnie wilgotną ściereczką.

Krew należy ją usuwać natychmiast przecierając zaplamione miejsce wilgotną ściereczką używając tylko zimnej wody z dodatkiem soli. Pozostałe żółte plamy należy przetrzeć wodą utlenioną a następnie wilgotną ściereczką.

Kwas należy zabrudzone miejsce natychmiast przetrzeć tkaniną zamoczoną w zimnej wodzie, następnie roztworem sody oczyszczonej, na koniec przetrzeć wilgotną szmatką.

Lakier do paznokci należy usuwać za pomocą acetonu lub octanu amylu. Absolutnie nie można stosować natłuszczającego zmywacza do paznokci. Resztki środka czyszczącego należy zetrzeć wilgotną ściereczką.

Lakier do włosów podobnie jak lakier do paznokci należy go usuwać za pomocą octanu amylu, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką.

Likiery usuwać ściereczką namoczoną w zimnej wodzie.

Masło plamy należy czyścić jak najszybciej, przecierając zabrudzone miejsce ściereczką namoczoną detergentem rozcieńczonym w ciepłej wodzie, następnie przetrzeć ściereczką namoczoną w samej wodzie.

Mleko czyścić ściereczką namoczoną w zimnej wodzie i detergencie, następnie przetrzeć tylko wilgotną ściereczką.

Musztarda czyścić ściereczką namoczoną w zimnej wodzie i detergencie, następnie przetrzeć tylko wilgotną ściereczką.

Nafta plamę przecierać roztworem wody i soku z cytryny. Resztki ewentualnie usuwać detergentem. Na koniec przetrzeć ściereczką namoczoną w zimnej wodzie.

Oleje czyścić roztworem wody, alkoholu metylowego i octu. Resztki plam delikatnie przecierać rozpuszczalnikiem. Na koniec wytrzeć ściereczką namoczoną w zimnej wodzie.

Perfumy plamy należy czyścic salmiakiem i rozcieńczonym detergentem, następnie przetrzeć ściereczką namoczoną w zimnej wodzie.

Piwo plamę przecierać czystym octem. Na koniec przetrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Pleśń świeże plamy można wyczyścić, pocierając je ściereczką namoczoną w wodzie utlenionej. Skórę należy także przetrzeć antyseptycznym środkiem do płukania ust, a następnie przetrzeć ściereczką namoczoną w zimnej wodzie.

Podkład do twarzy usuwać za pomocą ściereczki namoczonej w rozcieńczonym detergencie. Na koniec przetrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Rdzaświeżo powstałą plamę posypać solą, wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny i pozostawić na ok. godzinę. Na koniec przetrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Smary plamę natrzeć nierozcieńczonym, płynnym detergentem lub sprać wywabiaczem do plam.

Sosy plamy przecierać rozcieńczonym detergentem lub rozpuszczalnikiem, następnie przetrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Stearyna należy ją z mebla zeskrobać, następnie na skórę podłożyć wilgotną tkaninę, przykryć bibułą i bardzo delikatnie przesuwać letnim żelazkiem, bibułę należy często wymieniać. Ślad po plamie przetrzeć benzyną, a na koniec ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Szminka plamę usuwać benzyną lub czyścić wywabiaczem do plam, jeśli zostają pozostałości, można użyć alkoholu metylowego, a następnie przetrzeć ściereczką namoczoną w zimnej wodzie.

Tłuszcze jeśli tłuszcz był zimny, należy postępować tak, jak z plamami z masła. W innym przypadku należy plamę pocierać detergentem rozcieńczonym w ciepłej wodzie i przetrzeć ściereczką namoczoną ciepłej wodzie.

Tytoń czyścić octem rozpuszczonym w wodzie. Można też plamę przetrzeć detergentem z dodatkiem alkoholu metylowego. Na koniec przetrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Uryna należy ją posypać solą, a następnie przetrzeć ściereczką namoczoną w zimnej wodzie. Jeśli plama jest nadal widoczna, wyczyścić nierozcieńczonym salmiakiem lub octem, a następnie przetrzeć ściereczką namoczoną w zimnej wodzie.

Wino należy natychmiast posypać solą tak, by wino całkowicie w nią wchłonęło, sól usunąć, a na koniec przetrzeć ściereczką namoczoną w zimnej wodzie.

Wosk skórę należy obłożyć kostkami lodu, a następnie wykruszyć stężały wosk. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam, przetrzeć spirytusem, a na końcu ściereczką namoczoną w zimnej wodzie.

Wymioty należy wysuszyć i zeskrobać. Przecierać zbrudzone miejsce ściereczką zamoczoną w wodzie z sodą i detergentem, następnie przetrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Żywica należy usuwać szmatką zamoczoną w terpentynie, a następnie w wodzie z mydłem. Kończąc czyszczenie, przetrzeć ściereczką namoczoną w ciepłej wodzie.

Czyszcząc meble skórzane należy pamiętać, by po każdym użyciu środka chemicznego czyszczone miejsce przetrzeć wilgotną ściereczką, a na koniec dokładnie wysuszyć za pomocą suchej tkaniny.

 


Sypialnia
Zasady użytkowania mebli

Szanowni Państwo, stosowanie się do zamieszczonych tu instrukcji, pozwoli Wam przez wiele lat cieszyć się naszymi meblami.

W chwili kupna naszych mebli powinni Państwo sprawdzić, czy towar jest zgodny z zamówionym, czy wszystkie elementy mebli i ich opakowań nie są uszkodzone, oraz czy karta gwarancyjna i elementy przeznaczone do samodzielnego zamontowania zostały dołączone do towaru.

 


Sypialnia
Meble skórzane - najczęściej zadawane pytania

Czy różnice w fakturze skóry w nowym meblu mają wpływ na jej wytrzymałość ?

Różnice w fakturze to nieodłączna cecha skóry jako materiału naturalnego, więc nie wpływają w żaden sposób na jej wytrzymałość. Stanowią za to gwarancję oryginalności materiału, z którego wykonano mebel, a dodatkowo przydają meblom skórzanym niepowtarzalności i wyjątkowości.

Co zrobić, gdy zamierzamy dokupić mebel do zakupionego wcześniej zestawu ? Czy będzie się on znacznie różnić od tych kupionych wcześniej ?

Skóra, jako produkt naturalny, charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą. Dokupując mebel do kupionego wcześniej zestawu, powinniśmy liczyć się z tym, że jego skóra może się różnić odcieniem. Co więcej, różnice w odcieniach mebli skórzanych zdarzają się nawet w obrębie jednego zestawu. By dokupiony przez Państwa mebel za bardzo nie różnił się od reszty, w chwili składania zamówienia prosimy o podanie informacji dołączonych do wcześniej kupionego zestawu.

Co zrobić, gdy skóra zabarwiła się od odzieży ?

Należy pamiętać, że tego typu zabrudzenia należy usuwać natychmiast. W innym przypadku mogą one pozostać na stałe. Delikatne zabrudzenia można wyczyścić, pocierając je wilgotną ściereczką. Jeśli plam nie uda się usunąć (w przypadku starszych zbrudzeń), niezbędne będzie wymienienie zabrudzonego elementu na nowy.

Jak usunąć ze skóry ślady po długopisie ?

Wyczyszczenie takich plam wymaga użycia specjalistycznych środków czyszczących. Są one dostępne w salonach, w których można nabyć skórzane meble. Należy pamiętać, by przed pierwszym zastosowaniem przeprowadzić próbę środka w mało widocznym miejscu, gdyż są to silne, chemiczne środki.

Co zrobić w przypadku niewielkiego zarysowania skóry ?

Niewielkie zarysowania można łatwo zatuszować barwnikiem zgodnym z kolorem mebla. Są one dostępne w salonach oferujących nasze meble.

Gdzie zdobyć części ruchome do mebli, które w wyniku eksploatacji uległy zniszczeniu i w jaki sposób można je wymienić ?

Części wymienne do naszych mebli można bez problemu dostać w salonie, gdzie zakupiony został mebel lub w serwisie reklamacyjnym naszej fabryki. Wymiana zniszczonego elementu nie powinna sprawić Państwu problemu, w przeciwnym wypadku nasz serwis zawsze służy pomocą.

Co zrobić, gdy w wyniku eksploatacji mebla na szwach i siedziskach pojawiają się jasne przebarwienia ?

Powstające w obrębie tych miejsc jasne przebarwienia są naturalne i charakterystyczne dla skór antycznych dwubarwnych, które barwione są za pomocą dwóch barwników. Istotne jest to, że nie wpływa to na trwałość i jakość naszych mebli.

 

Powrót do sklepu