Sypialnia



Jak dobrać materac ?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak najlepszy materac - materac dobieramy wg indywidualnych potrzeb, a każdy z nas ma przecież inne oczekiwania. Główne kryteria wyboru materaca to komfort, trwałość i cena.

Schemat materaca strefowego z podziałem na poszczególne strefy twardości

Komfort
Właściwa twardość

Materac nie powinien być ani za twardy, ani za miękki - powinien on stanowić dobrą podporę naturalnych krzywizn kręgosłupa, co wcale nie oznacza materaca twardego. Osoby ze stwierdzonymi schorzeniami ortopedycznymi kwestię wyboru twardości materaca powinny skonsultować z ortopedą i zastosować odpowiedni rodzaj materaca np. ortopedycznego.

Czy twardość materaca, na którym śpimy, jest odpowiednia, możemy sprawdzić na podstawie ułożenia kręgosłupa:
Śpiąc na boku, zwiększamy nacisk na barki i biodra, co przy zbyt dużej twardości materaca może spowodować mrowienie w nogach i ramionach. Przy właściwej twardości kręgosłup w takiej pozycji układa się niemal w linii prostej.
Śpiąc na wznak, ciężar ciała rozkładamy na większej powierzchni - właściwa twardość materaca to taka, przy której kręgosłup na odcinku lędźwiowym ani nie wygina się w łuk, ani nie przylega ściśle do materaca.

Układ kręgosłupa na materacu

Każdy materac z naszej oferty ma w opisie informacje na temat twardości. Należy pamiętać, że osoby o różnej wadze będą inaczej odbierały twardość tego samego materaca - jeżeli osoba o mniejszej wadze stwierdzi, że materac jest sztywny, osoba o większej wadze ten sam materac może uważać za miększy. Podając kategorie twardości w opisach materacy, jako odnośnik przyjęto wagę 80 kg.

Termin dwustronność materaca oznacza że materac pikowany jest z jednej strony wełną z drugiej bawełną. (popularne określenie to wersja lato / zima).

Trwałość
Trwałość materaca zapewniają wysokiej jakości surowce, z jakich został wykonany. W naszej ofercie znajdują się materace z naturalnych surowców, jak: włókno kokosowe, lateks, końskie włosie, trawa morska.

Cena
Płacimy za jakość i trwałość, a więc materace z trwałych surowców naturalnych (np. lateks) są droższe od materacy z surowców syntetycznych i mniej trwałych (np. pianka poliuretanowa). Wymiar - przed zakupem materaca należy dokładnie wymierzyć wewnętrzny wymiar łóżka aby uniknąć problemów z dopasowaniem materaca.

 


 Pokrowiec materaca
Jak dobrać pokrowiec ?

Kupując jak najlepszy zestaw do spania, zwykle bierze się pod uwagę materac oraz poduszkę. Jakość pokrowca jest często pomijana, choć dzisiejsza technologia sprawia, że jest to coś więcej niż kawałek materiału założonego na materac.
Oprócz standardowego wyposażenia materaca (pokrowiec na lato i zimę), coraz popularniejsze stają się osobne pokrowce, których właściwości potrafią zadziwić - Standardem stały się pokrowce z różnego rodzaju dodatkami w swojej strukturze, które mają poprawić komfort naszego snu. To dość zaskakujące, ale pokrowce mają również pozytywny wpływ na zdrowie. Przykadowo: model Aloe Vera, w skład którego wchodzi specjalny żel, wyciąg z aloesu, dawniej zwanego źródłem młodości. Podczas snu składniki żelu, takie jak enzymy, sole mineralne i witaminy wnikają w głąb skóry, pielgnując ją i regenerując.

Poniżej pokrowce w jakich dostępny jest materac. Przed dokonaniem zakupu prosze wybrac rodzaj pokrowca.

 Pokorowiec Intense

Tkanina INTENSE to specjalna tkanina materacowa ułatwiajca odprowadzenie z materaca szkodliwych ładunków elektrostatycznych. W osnowę tkaniny materacowej INTENSE wplecione zostały specjalne nici karbonowe (niewidoczne i niewyczuwalne). Podczas użytkowania materaca zachodzi proces indukcji ładunków elektrycznych (elektryzowanie). Ładunki te są rozładowywane z powierzchni materaca do powietrza przez elektrony uwalniane z nitek karbonowych. Dzięki temu sen w środowisku o niskim ładunku elektrostatycznym jest głęboki i odświeżający.

  Pokrowiec Tencel

Wysokiej jakości tkanina składająca się z włókien celulozowych pozyskiwanych z drewna, całkowicie ulegających degradacji. W dotyku jest delikatna jak jedwab a zarazem bardzo mocna. Nie podrażnia nawet najbardziej delikatnej skóry, gwarantuje naturalne chłodzenie, hamuje rozwój bakteri. W pochłanianiu wilgoci jest o 50% skuteczniejsza od bawełny, szybko ją absorbuje i uwalnia jej nadmiar do atmosfery. Dzianina Tencel jest odporna na zagniecenia, można ją prać w temperaturze 40 stopni celsjusza. Tkanina posiada atest Eko-Tex Standard 100.

 Pokrowiec Greenfirst

Dzianina Greenfirst w produkcji której stosowane są ekstrakty z olejków eterycznych z cytryny, lawendy i eukaliptusa daje w rezultacie doskonałą ochronę przed alergenami takimi jak roztocza, mole, owady. Greenfirst jest hipoalergiczny i został przebadany pod kątem dermatologicznym jest dobrze tolerowany i nie powoduje żadnych podrażnień u człowieka. Pokrowiec można prać w temperaturze do 60 stopni celsjusza i zachowuje swoje właściwości do 30 prań.

 Pokrowiec Coolmax

Tkanina COOLMAX charakteryzuje się wysoką przepuszczalnością powietrza i zdolnością regulacji ciepła, co sprawia, że jest to idealny materiał do produkcji pokrowców materacowych. Sześciokątny układ włókien tkaniny gwarantuje, że wilgoć fizjologicznie uwolniona z ciała podczas snu jest natychmiast przenoszona na powierzchnię materiału i odparowywana. W związku z tym ciało pozostaje przyjemnie chłodne (płyn parując odbiera nadmiar ciepła). COOLMAX to tkanina materacowa tworząca suche i komfortowe środowisko snu. Noc po nocy...

 Pokrowiec Silver Protect

Tkanina pokrowcowa ze specjalnym opracowaniem silver protect, które ogranicza powstawanie szkodliwych mikroorganizmów i bakterii. Wysokiej jakości pokrowiec materaca jest jonizowany srebrem i posiada antymikrobialne działanie. Już po dwóch godzinach redukuje ilość niebezpiecznych mikroorganizmów i bakterii o 90 %. Dlatego też jest zalecany dla alergików. Działanie warstwy antymikrobialnej zostało otestowane i sprawdzone. Oprócz profilaktyki powstawania pleśni posiada również właściwość ograniczania wytwarzania nieprzyjemnego zapachu. Można prać w temperaturze 60C.

 Pokrowiec Aloe Vera

Dzianiny poddane wykoczeniu Aloe Vera są szczególnie miekkie, gładkie i przyjazne dla skóry. Take niezmienne są gojące właściwości aloesu: wygładzajce, regulujące wilgotność oraz leczące oparzenia. W miąszu aloesowym znajduje się dziewięć z dziesięciu niezbędnych człowiekowi aminokwasów, witaminy, szereg biopierwiastków, enzymy - mogące spełniać różne funkcje w procesach metabolicznych i obronnych organizmu. Stąd aloesowi przypisuje się właciwości odżywcze, energetyczne, bakteriobójcze, wirusobójcze, grzybobójcze i odpornościowe. W dzisiejszych czasach, kiedy człowiek bardziej niż kiedykolwiek narażony jest na skutki zanieczyszczenia środowiska, nasza skóra potrzebuje specjalnej opieki. Wyciągi aloesu w pokrowcu materaca, który przytulnie okryje naszą skórę, wspomagają naturalny proces regeneracyjny. Można prać w temperaturze do 40 stopni Celsjusza. Tkanina posiada certyfikat Ekotex Standard 100.

 


Sypialnia
Jak urządzić sypialnię ?

Sypialnia odgrywa w życiu każdego z nas niezwykle istotną rolę Jest ona nie tylko pomieszczeniem mieszkalnym, w którym spędzamy najwięcej czasu, ale przede wszystkim miejscem odpoczynku i relaksu. To w sypialni regenerujemy siły witalne po intensywnie spędzonym dniu, szukamy spokoju, staramy się wyciszyć emocje, poukładać rozbiegane myśli. Właśnie dlatego poza posiadaniem dobrego materaca, zapewniającego nam zdrowy sen, powinniśmy zadbać o odpowiednią oprawę kolorystyczną naszej sypialnianej przestrzeni. Prawidłowo dobrane barwy zagwarantują nam optymalny wypoczynek, spokojny przebieg snu oraz sprawią, iż będziemy zasypiać i budzić się z dobrym samopoczuciem. Spróbujmy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, co kryje się pod pojęciem odpowiedniej oprawy kolorystycznej i czym kierować się przy jej tworzeniu w sypialni? Czy istnieją jakieś określone zasady, których musimy przestrzegać.

Sypialnia

Przede wszystkim patrząc na paletę barw, jakie mamy do wyboru, pamiętajmy o funkcji, jaką na co dzień spełniać ma nasza sypialnia. Prawdziwą oazę spokoju otrzymamy stosując kolory jasne i chłodne, rozbielane pastele ułatwią one relaks, złagodzą stres, pomogą nam się odprężyć i uzyskać komfort psychiczny. Wybierajmy więc delikatne odcienie błękitu, fioletu, zieleni, jak również stonowane beże, kremy, pomaracze, które z kolei dodadzą nieco ciepła pomieszczeniu, równoczenie nie odbierajc mu subtelności. Kolory chłodne ładnie zaprezentują się w pomieszczeniach o większej powierzchni, natomiast barwy ciepłe optycznie powiększą małe wnętrze. Jeżeli możemy, to nie wprowadzajmy do naszych sypialni szarości (uczucie przygnębienia), a także bieli i czerni jako kolorów głównych są one zbyt wyraziste i zamiast oczekiwanego efektu przytulności i równowagi, wprowadzą nastrój surowości, ostrości. Można je jak najbardziej wykorzystać jako kolor artykułów dekoracyjnych w celu podkreślenia wyrazistości wyposażenia sypialni. Jeżeli chcemy dodać naszej sypialni dynamiki nie bójmy się tego zrobić, jednak zastosujmy takie rozwizania kolorystyczne, które ożywią nieco wnętrze, nie czyniąc go przesadnie pobudzającym, czy wręcz krzykliwym. W przypadku, gdy decydujemy się na jeden kolor ścian, wybierzmy meble i dodatki w kolorach kontrastujących unikniemy efektu jednostajności i nudy. Spróbujmy pobawić się kolorami użyjmy jednego w dwóch, trzech odcieniach, albo dwóch lub trzech różnych kolorów. Dopasujmy meble i podkreślmy całość artykułami dekoracyjnymi w jednym z kolorów, jakimi pomalowaliśmy ściany. Zestawiając ze sobą jasne, pastelowe barwy, ciekawy efekt uzyskamy, umieszczając ten sam kolor na przeciwległych ścianach. Gdy chcemy zaakcentować jedną ze ścian kolorem dużo ciemniejszym (brąz, czekolada, intensywniejszy pomaracz, czerwień, śliwka, burgund, oliwka, granat itd), wybierzmy ścianę za zagłówkiem łóżka dzięki takiemu zabiegowi podkreślimy formę zagłówka, a po przebudzeniu skierujemy wzrok na subtelniejszy odcień. Interesujący motyw uzyskamy równie pokrywając ciemniejszym kolorem (lub wzorem) niekoniecznie całą ścianę, a tylko jej fragment.

Sypialnia

 

Powrót do sklepu